Ortodonti tedavisi çapraşık dişleri ve çeneleri düzeltmeye odaklanan diş hekimliğinin özelleşen bir dalıdır. Ortodonti kelimesi Yunanca kökenli “ortho” (düz) ve “odont” (diş) kelimelerinden türetilmiştir. Bu doğrultuda ortodonti tedavisi için temel amaç ağız sağlığını iyileştirmek ve dengeli, uyumlu bir gülümseme oluşturmaktır.

Yaygın Ortodontik Sorunlar Nelerdir?

Ortodontik tedavi aşağıdaki gibi diş ve yüz düzensizliğini ele almak için tercih edilmektedir:

Maloklüzyonlar: Üst ve alt dişlerin bir araya gelme şeklindeki uyumsuzlukları düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Yaygın tipler arasında üst çene fazlasıyla öne çıktığında oluşan “üst çene dişleri önde” ya da alt çene önde olduğunda oluşan “alt çene dişleri önde” bulunmaktadır.

Sıkışma: Dişlerin düzgün bir şekilde hizalanması için çene içinde yeterli yer olmadığı durumlarla karşılaşılmaktadır. Bu tarz durumlarda ortaya çıkan sıkışma çeşitli diş sorunlarına yol açmaktadır.

Boşluklar: Dişlerin arasındaki boşluklar eksik dişler, küçük dişler ya da diğer faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Ortodonti bu boşlukları kapatmaya yardımcı olmaktadır.

Yanlış Merkez Hattı: Üst ön dişlerin merkezi, alt ön dişlerin merkezi ile hizalanmazsa ısırmaya sebep olmaktadır. Ayrıca görünüşünü de etkilemektedir.

Ortodonti Tedavisi Seçenekleri Nelerdir?

Modern ortodonti geleneksel metal braketler ve tellerden daha fazla seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler şu şekildedir:

Geleneksel Braketler: Bu braketler dişlerinizi doğru pozisyonlarına yavaşça taşımak için birlikte çalışan metal braketler ve tellerden oluşmaktadır.

Şeffaf Plaklar (Alignerlar): Son yıllarda şeffaf alignerlar (örneğin Invisalign gibi) popülerlik kazanmıştır. Neredeyse görünmez, çıkarılabilir ve geleneksel braketlere göre daha fazla konfor ve esneklik sunmaktadır.

Dil Arkası Braketler: Dilinizi çevreleyen dişlerin arkasına yerleştirilen bu braketler başkaları tarafından görünmemektedir. Böylelikle gizli bir tedavi seçeneği sunmaktadır.

Retainerlar: Braket ya da alignerlar sonrasında sonuçları korumak ve dişlerin yeni pozisyonlarını korumak için sıkça kullanılmaktadır.

Ortodontik Tedavinin Faydaları Nelerdir?

Oral Sağlığın İyileştirilmesi: Doğru hizalanan dişler daha kolay temizlenmektedir. Ayrıca çürüklerin ve diş eti hastalıklarının riskini azaltmaktadır.

Estetik Gelişme: Ortodonti tedavisi sizin güzel bir gülümseme kazanmanızı sağlayıp özgüveninizi önemli ölçüde arttırmaktadır.

Daha İyi Fonksiyonellik: Isırmayı düzeltmek, çiğnemeyi ve konuşmayı iyileştirmektedir. Üstelik ağız yoluyla gerçekleştirdiğiniz günlük işlevleri daha rahat hale getirmektedir.

Uzun Vadeli Sorunların Önlenmesi: Ortodontik sorunları erken ele almak ileriye dönük daha ciddi diş ve çene sorunlarını önlemektedir.

Özelleştirilen Tedavi: Ortodonti tedavisi bireyseldir ve sizin özel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre uyarlanmaktadır.