Porselen diş kaplama dişlerin ön yüzeyini kaplamak üzere tasarlanan ultra ince özel olarak yapılan porselen ya da kompozit reçinelerin kabuklarıdır. Bu kabuklar doğal dişlerinizin rengi, şekli ve boyutuna uyan şekilde profesyonelce tasarlanmaktadır. Böylece sorunsuz ve güzel bir görünüm yaratılmaktadır. Porselen diş kaplama çok yönlü bir çözümdür. Leke, aralık, yanlış hizalanan, çatlak ya da aşınan dişler ve düzensiz şekiller gibi çeşitli diş kusurlarını düzeltmektedir.

Porselen Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Kusursuz Bir Gülümseme: Porselen kaplama anında kusurları düzeltebilmektedir. Böylelikle gülümsemenizin kusursuz görünmesini sağlamaktadır.

Doğal Görünüm: Porselen kaplamaların en dikkat çekici özelliklerinden biri doğal görünümleridir. Kullanılan malzeme doğal dişlerin ışık yansıtma özelliklerini taklit etmektedir. Dolayısıyla bu da gülümsemenizin doğal ve mükemmel görünmesini sağlamaktadır.

Dayanıklılık: Porselen kaplamalar oldukça dayanıklıdır. Bu doğrultuda iyi bakım ile 10 ila 15 yıl dayanıklı kalmaktadırlar. Ayrıca lekelere karşı oldukça dirençlidirler. Dolayısıyla bu da porselen kaplamaları gülümsemeniz için güvenilir ve uzun vadeli bir yatırım haline getirmektedir.

Minimum Diş Değişikliği: Porselen diş kaplama uygulamak için diş hekiminiz sadece dişin yüzeyinden ince bir tabaka çıkarmanız gerekecektir. Bu mümkün olduğunca doğal diş yapınızı koruyup güvenli bir bağlantı sağlamaktadır.

Porselen Kaplama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Parlak bir gülümsemeye porselen diş kaplamaları aracılığıyla ulaşmanın yolculuğu aşağıdaki adımları içermektedir:

Danışma: İlk ziyaretiniz sırasında hedeflerinizi ve endişelerinizi diş hekiminizle tartışacaksınız. Diş sağlığınızı değerlendirecekler ve porselen kaplamaların sizin için doğru çözüm olup olmadığına karar verecekler.

Tedavi Planı: Porselen diş kaplama uygunsa diş hekiminiz ihtiyacınız olan kaplama sayısını istenen renk, şekil ve boyutu belirleyen ve kişiselleştirilen bir tedavi planı oluşturacaktır.

Hazırlık: Diş hekiminiz kaplama uygulanacak dişlerin yüzeyinden ince bir tabaka çıkaracaktır. Dişlerinizi korumak için geçici kaplamalar yerleştirilecektir.

Geçici Kaplamalar: Kalıcı kaplamalarınız bir diş laboratuvarında yapılırken dişlerinizi korumak için geçici kaplamalar yerleştirilecektir.

Uygunluk Kontrolü: Özel kaplamalarınız hazır olduğunda diş hekiminiz uygunluklarını, rengini ve görünüşünü kontrol edecektir. Kalıcı olarak dişlerinize yapıştırmadan önce gerekli ayarlamalar yapılacaktır.

Yapıştırma: Güçlü bir yapıştırıcı kullanıp diş hekiminiz kaplamaları dişlerinize güvenli bir şekilde yapıştıracaktır. Sonrasında mükemmel uygunluğu sağlamak için son ayarlamalar yapılacaktır.

Takip: Kaplamalarınızın rahat ve düzgün çalıştığından emin olmak için bir takip randevusu ayarlanacaktır.

Porselen Kaplamalardan Kimler Faydalanabilir?

Porselen diş kaplaması gülüş estetiğini arttırmak isteyen herkes için uygun bir seçenektir. Özellikle de şunlara sahip kişiler için faydalıdır:Dişlerinin beyazlatma işlemine iyi yanıt vermeyen lekeli ya da renk değiştiren dişleri olanlar,

  • Çatlak ya da kırık dişlere sahip olanlar,
  • Dişlerinin arasında boşluk bulunanlar,
  • Hafif yanlış hizalanan dişlere sahip olanlar,
  • Düzensiz şekillere ya da boyutlara sahip dişleri olanlar porselen diş kaplama seçeneğinden faydalanabilmektedir.